Stomatolog – czyli przestań się bać wizyt!

Dentysta podczas zabiegu

Wokół zawodu stomatologa narosło mnóstwo stereotypów, które mogą skutecznie powodować dyskomfort u niektórych pacjentów. Jak się okazuje – bez sensu.

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty, przynajmniej ta kontrolna, jest niezbędna – choćby raz na jakiś czas – dla każdego. Zdrowe zęby to nie tylko ładny uśmiech i lepsze samopoczucie. Stan zębów odpowiada za stan całego organizmu – szczególnie układu sercowo-naczyniowego. Zaniedbanie problemów może spowodować duże kłopoty, niekoniecznie w obrębie jamy ustnej

Lekarz dentysta

Lekarz dentysta koniecznie musi cały czas poszerzać swoją wiedzę. Podobnie jak w pozostałych dziedzinach życia i w stomatologii, wszystko zmienia się błyskawicznie. Nowe metody leczenia, jak i analiza już tych istniejących, pozwalają na optymalny wybór postępowania w indywidualnym przypadku każdego z pacjentów.

Stomatolog – jakie zabiegi wykonuje?

Stomatolog zajmuje się takimi rzeczami jak: profilaktyka (m.in. oczyszczanie zębów) , stomatologia zachowawcza (m.in. profilaktyka próchnicy i leczenie ubytków), stomatologia estetyczna(m.in. poprawa barwy i ustawienia zębów), stomatologia dziecięca (leczenie zębów mlecznych, porady jak utrzymać jamę ustną w dobrym stanie), chirurgia stomatologiczna (usuwanie zębów), ortodoncja (profilaktyka i leczenie wad zgryzu), protetyka i diagnostyka obrazowa, która jest niezbędna w planowaniu i kontroli właściwego leczenia – to większość z usług, które może świadczyć.

Opryszczka a dentysta

Opryszczka a dentysta – to dwa terminy wykluczające się. Podczas zabiegu byłaby możliwość pogorszenia aktualnego stanu jak i zarażenia personelu medycznego.

Innymi przeciwwskazaniami co do wizyty u stomatologa są:

  • menstruacja
  • przeziębienie/grypa – oprócz możliwości zarażenia innych osób, będzie występować ograniczona możliwość oddychania przez nos, co może skutkować zakrztuszeniem się płynami lub śliną
  • ciąża/karmienie dziecka – nawet niewielkie ryzyko narażenia dziecka na potencjalne negatywne następstwa powinno skutkować odłożeniem interwencji stomatologicznej.

Znieczulenie u dentysty

Niektórzy pacjenci boją się bólu u dentysty. Znieczulenie u dentysty, dzięki wyłączeniu przewodnictwa nerwowego na okres około 1-2 godzin, umożliwi ugruntowanie korzystnych doświadczeń połączonych z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Strach przed dentystą

Strach przed dentystą jest odczuwany przez niektóre osoby. W większości przypadków ten niepokój mija, najpóźniej po pierwszej wizycie, z powodu potwierdzenia licznych opinii, że cierpienie u dentysty to nieprawda.  Dzięki temu może on szybko i sprawnie pomóc, podczas kolejnych wizyt.

Stomatolog dziecięcy – jaki powinien być dobry dentysta dla dzieci

Wszyscy lekarze – w tym dentyści – są szkoleni także pod względem psychologicznym. W przypadkach, kiedy na fotelu siada małoletni pacjent, dokładają wszelkich starań, aby przebieg wizyty był krótkotrwały i przyjemny. Stomatolog dziecięcy z pewnością będzie chciał w sposób delikatny i szybki rozwiązać problem. Przyjazny dentysta dla dzieci powinien być sympatyczny i wczuć się w rolę kilkulatka. Spokojne podejście pomoże w tej sytuacji. Każdy stomatolog jest do tego przygotowany. Szczególnie, jeśli jest to kolejna wizyta, jest duża szansa, że dziecko bez oporów podda się zabiegowi.

Dziecko powinno traktować stomatologa jako kogoś kto mu pomaga a nie wzbudza strach. Dlatego rodzice powinni kategorycznie wybić sobie z głowy straszenie dziecka dentystą i oswajać go z wizytami.

Stomatolog – czyli przestań się bać wizyt!
5 (100%) 3 głosów

3 komentarzy do “Stomatolog – czyli przestań się bać wizyt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *