Wokół zawodu stomatologa narosło mnóstwo stereotypów, które mogą skutecznie powodować dyskomfort u niektórych pacjentów. Jak się okazuje – bez sensu.
Wizyta u dentysty
Wizyta u dentysty, przynajmniej ta kontrolna, jest niezbędna – choćby raz na jakiś czas – dla każdego. Zdrowe zęby to nie tylko ładny uśmiech i lepsze samopoczucie. Stan zębów odpowiada za stan całego organizmu – szczególnie układu sercowo-naczyniowego. Zaniedbanie problemów może spowodować duże kłopoty, niekoniecznie w obrębie jamy ustnej
Lekarz dentysta
Lekarz dentysta koniecznie musi cały czas poszerzać swoją wiedzę. Podobnie jak w pozostałych dziedzinach życia i w stomatologii, wszystko zmienia się błyskawicznie. Nowe metody leczenia, jak i analiza już tych istniejących, pozwalają na optymalny wybór postępowania w indywidualnym przypadku każdego z pacjentów.
Stomatolog – jakie zabiegi wykonuje?
Stomatolog zajmuje się takimi rzeczami jak: profilaktyka (m.in. oczyszczanie zębów) , stomatologia zachowawcza (m.in. profilaktyka próchnicy i leczenie ubytków), stomatologia estetyczna(m.in. poprawa barwy i ustawienia zębów), stomatologia dziecięca (leczenie zębów mlecznych, porady jak utrzymać jamę ustną w dobrym stanie), chirurgia stomatologiczna (usuwanie zębów), ortodoncja (profilaktyka i leczenie wad zgryzu), protetyka i diagnostyka obrazowa, która jest niezbędna w planowaniu i kontroli właściwego leczenia – to większość z usług, które może świadczyć.
Opryszczka a dentysta
Opryszczka a dentysta – to dwa terminy wykluczające się. Podczas zabiegu byłaby możliwość pogorszenia aktualnego stanu jak i zarażenia personelu medycznego.
Innymi przeciwwskazaniami co do wizyty u stomatologa są:
- menstruacja
- przeziębienie/grypa – oprócz możliwości zarażenia innych osób, będzie występować ograniczona możliwość oddychania przez nos, co może skutkować zakrztuszeniem się płynami lub śliną
- ciąża/karmienie dziecka – nawet niewielkie ryzyko narażenia dziecka na potencjalne negatywne następstwa powinno skutkować odłożeniem interwencji stomatologicznej.
Znieczulenie u dentysty
Niektórzy pacjenci boją się bólu u dentysty. Znieczulenie u dentysty, dzięki wyłączeniu przewodnictwa nerwowego na okres około 1-2 godzin, umożliwi ugruntowanie korzystnych doświadczeń połączonych z wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Strach przed dentystą
Strach przed dentystą jest odczuwany przez niektóre osoby. W większości przypadków ten niepokój mija, najpóźniej po pierwszej wizycie, z powodu potwierdzenia licznych opinii, że cierpienie u dentysty to nieprawda. Dzięki temu może on szybko i sprawnie pomóc, podczas kolejnych wizyt.
Stomatolog dziecięcy – jaki powinien być dobry dentysta dla dzieci
Wszyscy lekarze – w tym dentyści – są szkoleni także pod względem psychologicznym. W przypadkach, kiedy na fotelu siada małoletni pacjent, dokładają wszelkich starań, aby przebieg wizyty był krótkotrwały i przyjemny. Stomatolog dziecięcy z pewnością będzie chciał w sposób delikatny i szybki rozwiązać problem. Przyjazny dentysta dla dzieci powinien być sympatyczny i wczuć się w rolę kilkulatka. Spokojne podejście pomoże w tej sytuacji. Każdy stomatolog jest do tego przygotowany. Szczególnie, jeśli jest to kolejna wizyta, jest duża szansa, że dziecko bez oporów podda się zabiegowi.
Jak przygotować dziecko do wizyty
Dziecko powinno traktować stomatologa jako kogoś kto mu pomaga a nie wzbudza strach. Dlatego rodzice powinni kategorycznie wybić sobie z głowy straszenie dziecka dentystą i oswajać go z wizytami.
Akurat wczoraj byłam u dentysty. Nic strasznego a chociaz nareszcie nie denerwuje mnie bolący ząb 🙂
Kto nie mial nigdy strachu przed dentystą, niech pierwszy rzuci kamieniem 😛
Moje dziecko to jest takie dzielne, że samo chce zostać stomatologiem 🙂